پالایش نفت اصفهان
مدير عامل شركت پالايش نفت اصفهان تاریخ: 1396/05/04    
اجراي26 طرح با اعتبار 4100 ميليارد تومان در پالايشگاه اصفهان اجراي26 طرح با اعتبار 4100 ميليارد تومان در پالايشگاه اصفهان
مجمع عمومي عادي ساليانه شركت پالايش نفت اصفهان مربوط به سال مالي منتهي به 30 اسفند 95، در آخرين روز تيرماه 96 و با حضور 62/85 درصد از سهامداران برگزار شد.
در اين مجمع، پس از تعيين اعضا هيات رئيسه مجمع و اعلام رسميت جلسه، گزارش هيات مديره، حسابرس مستقل و بازرس قانوني شركت درخصوص عملكرد سال مالي منتهي به 30 اسفند 95 ارائه شد. اتخاذ تصميم نسبت به تقسيم سود، انتخاب بازرس قانوني و حسابرس شركت براي سال مالي 96، تعيين پاداش اعضاي هيات مديره، تعيين روزنامه كثيرالانتشار جهت درج آگهي‌هاي رسمي شركت نيز در اين مجمع صورت گرفت.
تصميمات تاثيرگذار در آينده پالايشگاههاي كشور
در اين مجمع مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان گزارشي از وضعيت اين شركت، برنامه‌ها و پروژه‌هاي در دست اجراي آن براي سهامداران ارائه كرد. عضو هيات مديره و مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان در بخش ابتدايي سخنانش، با اشاره به گذشت حدود 10 سال از خصوصي شدن پالايشگاه‌ها در كشور، اظهارداشت: در طول اين چندسال تصميمات متعددي براي پالايشگاه‌هاي كشور گرفته شده كه هركدام در سرنوشت اين شركت‌ها تاثيرات جدي و عميق داشته و دارد، ضمن اينكه در حال حاضر نيز تغييراتي  در حال اتفاق است. لطفعلي چاوشي با يادآوري اينكه تا پيش از خصوصي سازي، همه پالايشگاه‌هاي كشور دولتي بودند، گفت: در تمام كشورهاي دنيا صنايع پالايشي جزو صنايع استراتژيك هستند، بنابراين دولت‌ها نمي‌توانند در اين صنايع نقشي نداشته باشند و حاكميت دولت در اين صنايع همواره وجود دارد. 
وي اظهارداشت: با خصوصي سازي در يكي از حساس‌ترين و پيچيده‌ترين بخش‌هاي صنعتي در كشور، پالايشگاه‌ها دچار افت و خيز شده و قوانين و مقررات تغيير كرد و هنوز هم در حال تغيير است. چاوشي ادامه داد: در زمان شروع خصوصي سازي، بحث بر سر اين بود كه باتوجه به نقش بسيار مهم حاكميت در پالايشگاه‌ها، در هر پالايشگاه 20 درصد سهام در اختيار دولت باقي بماند و يك نماينده در هيات مديره و مجمع داشته باشد تا مسائل حاكميتي را در پالايشگاه‌ها دنبال كند، اين تصميم بعد از اين باز هم تغيير كرد؛ بايد گفت  اين تصميمات در آينده شركت‌هاي پالايش نفت بسيار تاثيرگذار است. 
مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان با بيان اينكه يكي از چالش‌هاي عميق و جدي درخصوص لايحه ماليات بر ارزش افزوده بحث پالايشگاه هاست، توضيح داد: در طول چندسال گذشته مشكلات مربوط به ماليات بر ارزش افزوده و شفاف نبودن قانون، تاجايي پيش رفت كه مدت‌ها حساب پالايشگاه‌ها مسدود بود و اين درحالي است كه متاسفانه هنوز هم اين مشكل وجود دارد.
تلاش براي دستيابي به جايگاه اصلي پالايشگاه‌ها در كشور
مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان با اشاره به اينكه پالايشگاه‌ها در 10 سال گذشته جايگاه عمده‌اي در سبد سوخت كشور داشته اند، افزود: گرچه به تدريج جايگاه پالايشگاه‌ها از حالت عمده درآمد و سياست گذاري‌ها هم به همين سمت و سو مي‌رود، اما با اين حال سبد انرژي به قدري بزرگ است كه جايگاه پالايشگاه‌ها همچنان مهم است، به طوري كه حتي يك روز عدم توليد در پالايشگاه‌ها بر وضعيت كشور تاثيرگذار است. وي با بيان اينكه انتظار داشتيم گذر از اين مراحل نهايتا 10 سال طول بكشد و پالايشگاه‌هاي كشور درجايگاهي قرار گيرند كه بتوانند به عنوان بنگاه‌هاي خصوصي خودشان را اداره كنند، خاطرنشان كرد: گرچه هنوز چالشهاي عمده‌اي وجود دارد و بايد براي اداره پالايشگاه اين موارد را مدنظر داشته و مطابق با آن برنامه ريزي كنيم، اما اميدواريم بعد از گذر از اين مراحل بتوانيم به جايگاه اصلي پالايشگاه‌ها در كشور دست يابيم. وي در خصوص چالش‌هايي كه پالايشگاه‌ها با آن مواجه هستند، توضيح داد: پالايشگاه به لحاظ تغييراتي كه در دنيا و در كشور اتفاق مي‌افتد و حتي وضعيتي كه در منطقه و استان وجود دارد با چالش‌هايي مواجه‌اند كه ادامه حيات پالايشگاه را زير سوال مي‌برد، اين درحالي است كه بايد با برنامه ريزي كوتاه مدت، ميان مدت و بلندمدت بتوانيم توليد را ادامه داده و با چالش‌هاي بين المللي، ملي، منطقه‌اي و استاني مقابله كنيم، چراكه اگر از الان به فكر نباشيم قطعا در آينده نمي‌توانيم با چالش‌ها مقابله كنيم.
پالايشگاه اصفهان درجايگاه اول دريافت خوراك نفت خام و توليد محصولات نفت گاز
چاوشي با اشاره به تاسيس شركت پالايش نفت اصفهان در سال 1377 به عنوان شركت فرعي شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، گفت: براساس ابلاغ مصوبه مجمع عمومي شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در سال 1386، شخصيت حقوقي شركت از سهامي خاص به سهامي عام تبديل شد و در همان سال در بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد و در سال 87 نيز اولين معامله سهام آن صورت گرفت. وي حوزه فعاليت اين شركت را احداث، راه اندازي و بهره‌برداري ازكارخانجات صنعتي به منظور توليد، بازاريابي، فروش، صدور انواع مختلف محصولات نفتي، شيميايي و مشابه، و نيز دريافت، معاوضه و خريد خوراك پالايشگاه از شركت ملي نفت ايران، شركت ملي گاز و يا هرعرضه‌كننده داخلي و خارجي ديگر، انجام عمليات پالايش و فرآورش نفت خام و ساير هيدروكربورها و ساخت فرآورده‌هاي نفتي از قبيل بنزين، نفت سفيد، نفت گاز، نفت كوره و ساير مشتقات و فرآورده‌هاي جنبي و انجام هرگونه عمليات به منظور عرضه مواد مندرج در اساسنامه اعلام كرد. وي به فعاليت شركت پالايش نفت اصفهان در صنعت فرآورده‌هاي نفتي، كك و سوخت هسته‌اي اشاره و تصريح كرد: در حال حاضر 9 شركت پالايشي كشور در اين حوزه فعاليت مي‌كنند كه براساس گزارش‌هاي عملكرد شركت‌هاي پالايشي در سال 95، شركت پالايش نفت اصفهان ازنظر دريافت خوراك نفت خام در جايگاه اول قرار دارد و از نظر توليد محصولات نفت گاز مقام نخست، نفت سفيد و بنزين مقام دوم و گاز مايع و نفت كوره مقام سوم را دارد.
تدوين برنامه استراتژيك و تعريف چشم انداز شركت پالايش نفت اصفهان
مديرعامل شركت پالايش اصفهان با اشاره به تدوين برنامه استراتژيك و تعريف چشم انداز اين شركت پس از چندسال بررسي و كار كارشناسي، گفت: براساس اين چشم انداز، اهداف كلاني در شركت تعريف شد و استراتژي‌هايي براي اين اهداف تعريف و برنامه‌هايي تدوين شد كه از جمله پروژه‌هايي است كه در اين راستا پيش‌بيني شده و اميدواريم درآينده حول محور اين هدف براي حل مشكلات و سودآوري شركت گام برداريم. مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان با اعلام اينكه در چشم انداز تعريف شده دستيابي به استاندارد جهاني فرآورده‌ها و حفظ محيط زيست مدنظر قرار گرفته، تصريح كرد: ابعاد اقدامات زيست محيطي بسيار گسترده است، درحالي كه در اين زمينه يكسري الزامات زيست محيطي داريم و يكسري مسئوليت‌هاي اجتماعي كه بايد به آن توجه داشته باشيم.
اعتقاد به ارتقا زيست محيطي و استقبال از آن در پالايشگاه اصفهان
وي با اشاره به اينكه شركت پالايش نفت اصفهان از سال 91 تا 94 با تاييد اداره كل محيط زيست استان اصفهان از ليست صنايع آلاينده حذف شد، گفت: عليرغم اينكه پالايشگاه اصفهان از سال 91 از ليست صنايع آلاينده حذف شده و فعاليت‌هاي بسيار گسترده‌اي در زمينه زيست محيطي انجام داده بود، در سال 94  در ليست آلاينده ها قرار گرفت. چاوشي اضافه كرد: ما قبول داريم كه بايد ارتقا زيست محيطي دهيم چون خودمان معتقد به اين مساله هستيم و از آن استقبال مي‌كنيم، در عين حال از بردن اسم پالايشگاه اصفهان در ليست صنايع آلاينده گلايه داريم. وي بيان داشت: در سال 95 شركت پالايش نفت اصفهان مجموعا 96 ميليارد تومان عوارض آلايندگي در 4 دوره 3 ماهه پرداخت كرد و در همين حال هزينه‌هاي زيست محيطي و مسئوليت‌هاي اجتماعي را هم ايفا كرد.
مديريت منابع آب، چالش پيش روي پالايشگاه اصفهان
مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان يكي ديگر از چالش‌هاي پيش روي اين شركت را مديريت منابع آب و انرژي عنوان كرد و افزود: حدود 30 سال است پالاشگاه اصفهان از رودخانه زاينده رود ساعتي 900 الي 1000 متر مكعب مصرف آب دارد كه عدد بزرگي نيست و زير يك درصد از آورد رودخانه زاينده رود است. وي با اشاره به تشكيل جلسه اخير مديريت بحران در پالايشگاه اصفهان، توضيح داد: به  دليل خالي بودن مخازن آب،  پالايشگاه درحال تعطيلي بود و در اين شرايط بود كه مسؤلين استان عمق فاجعه را متوجه شدند و دستور اختصاص آب به پالايشگاه دادند تا الان در وضعيت نسبتا خوبي باشيم، ولي ازنظر مخازن همچنان در وضعيت بحراني هستيم. وي در همين حال به تلاش‌هاي پالايشگاه اصفهان از چندسال گذشته تاكنون براي تامين آب مورد نياز اين صنعت اشاره نموده  و اظهاركرد: در اين زمينه 220 ليتر بر ثانيه پساب شاهين شهر را خريداري كرده ايم.، همچنين پروژه‌هاي ديگري هم تعريف كرده‌ايم كه براي حفظ حيات پالايشگاه لازم است.
تمام چالش‌هاي پيش روي پالايشگاه اصفهان شناسايي شده است
وي با بيان اينكه خوشبختانه تمام چالش‌هاي پيش روي پالايشگاه اصفهان شناسايي شده، گفت: البته سند چشم انداز را بازبيني مي‌كنيم اما تمام مشكلات و راه حل‌ها برنامه ريزي شده تا بتوانيم ضمن ارتقا شركت، چالش‌ها را پشت سر بگذاريم و به پالايشگاه سودآوري تبديل شويم. وي با بيان اينكه در مسائل و مشكلاتي كه وجود دارد مديريت استان نهايت همكاري را با ما مي‌كند، گفت: در مقابل مديريت استان از ما انتظار دارد مسئوليت‌هاي اجتماعي خود را ايفا كنيم و ما هم وظيفه خودمان مي‌دانيم كه نسبت به اين مسئوليت‌ها بي‌تفاوت نباشيم. چاوشي گزارشي هم از وضعيت انرژي و تمهيدات انجام شده در زمينه صرفه جويي انرژي ارائه كرد و گفت: به منظور بهينه سازي مصرف انرژي اقدامات لازم جهت تكميل ابزارهاي تنظيم احتراق در كوره‌ها از جمله آنالايز اكسيژن در سال 95 انجام شده و در نتيجه اقدامات انجام شده مقدار هواي اضافي كوره‌ها و بويلرها و دماي دودكش‌ها كاهش يافته، مصرف سوخت بهينه شده و آلاينده‌هاي زيست محيطي به ميزان قابل توجهي كاهش يافته است. مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان با اشاره به اينكه اين شركت از شهريور94 درحال پياده سازي استاندارد ايزو 50001 به كمك مشاور مي‌باشد، گفت: همچنين كارگروه انرژي كه متشكل از كارشناسان ادارات مرتبط با مصرف انرژي است همزمان فعاليت خود را آغاز نموده است. وي در ادامه به پروژه‌هايي كه در رابطه با صرفه جويي مصرف انرژي در دستور كار مديريت شركت مي‌باشد اشاره و تصريح كرد: پياده سازي استاندارد ايزو 50001، نصب اكونومايزر بر روي بويلرهاي پالايشگاه، مطالعه و امكان سنجي افزايش راندمان كوره‌هاي H-251/4 و H2-251/4 با استفاده از Waste Heat Boiler و يا جايگزيني با كوره‌هاي جديد، مطالعه و امكان سنجي افزايش راندمان كوره‌هاي H-151 و H2-151، استفاده از طراحي‌هاي جديد و بهينه در راستاي حداكثرسازي راندمان حرارتي كوره‌هاي واحدهاي جديد، كاهش هواي اضافي كوره‌ها در جهت بهينه سازي مصرف سوخت، پيگيري خريد و يا تعمير آنالايزرهاي اكسيژن كوره‌ها، نصب جريان نگار روي مسير سوخت گاز كوره‌ها و تعويض و تقويت عايق بدنه كوره‌ها از جمله اين اقدامات مي‌باشد.
در سال 95 مافوق برنامه تكليفي عمل كرده و توليد موثري داشته ايم
چاوشي در ادامه به مديريت و توسعه سرمايه انساني در شركت اشاره و اظهاركرد: پالاشگاه اصفهان به خاطر خصوصي سازي ديگر جذب نيروي دولتي ندارد، بلكه خودمان از طريق برگزاري آزمون فرايند جذب نيرو را دنبال مي‌كنيم و تا الان سه مرحله نيرو جذب كرده‌ايم و اخيرا هم جذب نيرو داريم تا بتوانيم در سال‌هاي آينده نيروهاي كارآمد و توانا براي اداره اين مجموعه بزرگ داشته باشيم. مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان با بيان اينكه در سال 95 نه تنها به برنامه تكليفي خود عمل كرده ايم، بلكه مافوق آن را عمل كرده و توليد موثري داشته‌ايم كه اين مرهون تلاش شبانه روزي نيروهاي شركت پالايش نفت اصفهان است. وي در ادامه تامين خوراك و استمرار توليد، مديريت بهينه دارايي‌ها، ارتقا توان بازاريابي و فروش، بهبود توان اقتصادي و افزايش سودآوري، پيشگيري از بروز شرايط اضطراري و بحران را از ديگر چالش‌هاي تعريف شده در شركت پالايش نفت اصفهان برشمرد.
كسب رتبه اول ايمني وبهداشت در سه سال متوالي
وي با بيان اينكه در طول اين سال‌ها كه مجموعه پالايشگاه‌هاي كشور ارزيابي شدند، پالايشگاه اصفهان سه سال پياپي درسال‌هاي 91، 92 و 93، رتبه اول ايمني و بهداشتHSE را از آن خود كرد، افزود: در سال 95 هم وضعيت پالايشگاه را بسيار خوب ارزيابي كردند و خوشبختانه در اين زمينه اقدامات خوبي صورت گرفته است. چاوشي درخصوص پرونده‌هاي حقوقي اين شركت هم گفت: اكثر پرونده‌هاي حقوقي شركت به نتايج خوبي رسيده به جز يك مورد و آن طلب بزرگ پتروشيمي اصفهان است كه هنوز به جايي نرسيده ودر حال پيگيري حقوقي اين مساله هستيم. وي با اشاره به اينكه در سال 92 شركت پالايش نفت اصفهان سود خوبي داشت، گفت: در سال 93 دولت طرحي داد كه تمام محصولات پالايشگاه‌ها بايد استاندارد روز باشند و به دنبال آن تمام شركت‌هاي پالايش زيان ده شدند، اما دولت براي اجراي اين طرح مصوبه‌اي گذاشت تا پالايشگاه‌ها 5 سال فرصت داشته باشند محصولات خود را استاندارد كنند و در اين زمان دولت محصولاتشان را به قيمت استاندارد شده بخرد، به شرطي كه 30 درصد سود خود را براي اجراي طرح‌هاي استانداردسازي اعمال كنند و گزارش اجراي پروژه‌ها را مرتبا به دولت اعلام كنند.
تغيير عمده الگوي توليد در پالايشگاه با اجراي پروژه ها
مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان با بيان اينكه اين شركت در حال حاضر سه گروه محصول دارد، گفت: محصولاتي كه در پالايشگاه توليد مي‌شود خيلي قابل تبديل نيست فقط مي‌توان ميزان و كيفيت آن را افزايش داد. وي با تاكيد براينكه آنچه الگوي توليد را در پالايشگاه به صورت عمده تغيير مي‌دهد پروژه‌هايي است كه اجرا مي‌شود، توضيح داد: مثلا در سال 94، با راه اندازي مجتمع توليد بنزين يورو4 در پالايشگاه اصفهان، ظرفيت توليد بنزين را بالا برديم كه سودآوري خوبي براي شركت داشت. وي در عين حال خاطرنشان كرد: آنچه قابل توجه است اينكه بخشي از سود در خود پالايشگاه و باتوجه به ظرفيتي كه وجود دارد به دست مي‌آيد، اما يكسري بحث‌ها مربوط به بيرون از شركت است و عمده آن بحث قيمت‌هاي بين‌المللي است.
پالايشگاه بايد توان داخلي براي ايستادن روي پاي خود را داشته باشد
وي در همين زمينه اضافه كرد: در سال 94 در پالايشگاه اصفهان، 21 ميليارد ليتر  فرآورده توليد كرده‌ايم و به ازاي يك بشكه نفت خام حدود 3 هزارو 800 تومان فرآورده فروختيم، اما در سال 95 اين رقم 10 هزار و 700 تومان يعني تقريبا 3 برابر شده است. براين اساس بخشي از اين سودآوري به خاطر بهينه سازي توليد است كه در سال 95 توليد بنزين يورو بود، ولي عمده آن به خاطر تغيير قيمت است. چاوشي تاكيد كرد: باتوجه به اينكه نمي‌توانيم قيمت بين‌المللي را تغيير دهيم بايد كاري كنيم كه پالايشگاه توان داخلي براي ايستادن روي پاي خودش را داشته باشد تا سودآور باشد و حرفي براي گفتن داشته باشد.
26 پروژه فعال در پالايشگاه اصفهان
مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان مجموع پروژه‌هايي كه اكنون در پالايشگاه فعال است را 26 پروژه اعلام كرد و گفت: اين پروژه‌ها عمدتا از سال 93 فعال شده و حدود 4 هزار و 100 ميليارد تومان برآورد اين پروژه هاست كه بخشي از اين رقم قطعي است و قراردادهايي كه مشخص شده و بخشي هم برآورد بوده و ممكن است تغيير كند. وي با بيان اينكه تاكنون حدود 1000 ميليارد تومان براي اجراي پروژه‌ها هزينه شده، اعلام كرد: براي تكميل اين پروژه‌ها حداقل به 3 هزار ميليارد تومان پول نياز داريم كه انتظار داريم سهامداران باتوجه به اين مساله بخش قابل توجهي از سود را به پروژه‌ها اختصاص دهند، ضمن اينكه تلاش مي‌كنيم بخشي از اين رقم را از طريق تسهيلات تامين كنيم. چاوشي تصفيه گازوئيل، تقطير سوم(URP)، احداث 2 دستگاه بويلر 227 تني و آب DM، مهندسي و خريد و احداث فلرهاي جديد پالايشگاه،  بهينه سازي واحد بازيافت و تكميل سيستم Ro، خط انتقال پساب تصفيه خانه شاهين شهر، احداث ايستگاه پمپاژ و تصفيه خانه،  طرح مطالعاتي احداث راه آهن، و احداث سكوهاي بارگيري را پروژه‌هاي در دست اجراي شركت پالايش نفت اصفهان برشمرد. وي درخصوص برنامه‌هاي آينده شركت پالايش نفت اصفهان هم گفت: هيات مديره شركت مصمم است در راه خدمت به جامعه و توسعه و پيشرفت روزافزون، با رهنمودها و حمايت‌هاي سهامداران، ضمن حفظ و ارتقاي ارزش‌هاي بنيادي شركت، به استراتژي‌هاي هدف‌گذاري شده دست يابد.
تشريح استراتژي‌هاي هدف‌گذاري شده پالايشگاه اصفهان
وي در ادامه به تشريح اين استراتژي‌ها پرداخت و گفت: تداوم و تسريع در امر راه اندازي واحدهاي تصفيه گازوئيل(DHT) و تقطير سوم(URP) در راستاي استانداردسازي محصولات، رعايت الزامات زيست محيطي و رفع تنگناهاي عملياتي، تداوم و تسريع در اجراي پروژه‌هاي حفظ و استمرار ظرفيت پالايشگاه، بهبود رضايتمندي مشتريان، كاركنان و ساير طرف‌هاي ذينفع، كاهش يا حذف ريسكها و مخاطرات ناشي از فعاليت‌ها تا حد قابل تحمل، ارتقا كمي و كيفي محصولات، بهينه سازي و اصلاح فرايندها، استفاده بهينه از منابع در راستاي اصلاح الگوي مصرف، پيشگيري از آلودگي‌هاي زيست محيطي، مديريت و ارتقا دانش فني كاركنان، ترويج فرهنگ مشاركت و كارگروهي در راستاي تحقق اهداف سازماني و افزايش بهره وري، پايش و اندازه گيري عملكرد، تجزيه و تحليل نتايج و بهبود مستمر معيارهاي اثربخشي فرايندها، ساماندهي قراردادها، مراودات مالي و تعامل اثرگذار با صنايع همجوار، اصلاح و تكميل نرخ‌هاي خدمات و عرضه غيرخدماتي هم جهت با طرح هدفمندسازي يارانه‌ها و تهيه و به كارگيري نرم افزارهاي كاربردي مورد نياز بخش‌هاي عملياتي، تعميراتي و مديريتي از جمله برنامه‌هاي آينده شركت پالايش نفت اصفهان  است. مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان در ادامه، جمع دارائي‌هاي اين شركت در تاريخ 30 اسفندماه 95 را 58049283 ميليون ريال اعلام كرد و گفت: جمع دارائي‌هاي جاري 30446209  ميليون ريال و جمع دارائي‌هاي غيرجاري 27603074 ميليون ريال مي‌باشد. وي جمع بدهي‌ها در تاريخ 30 اسفند 95 را 23711669 ميليون ريال اعلام كرد و گفت: جمع بدهي‌هاي جاري 19660982 ميليون ريال و  جمع بدهي‌هاي غيرجري 4050687 ميليون ريال مي‌باشد. وي همچنين جمع بدهي‌ها و حقوق صاحبان سهام را 58049283 ميليون ريال در تاريخ 30 اسفند 95 اعلام كرد. گفتني است؛ مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان در ادامه به سوالات برخي از سهامداران حاضر در جلسه پاسخ گفت. در پايان جلسه نيز سود نقدي به ازاي هر سهم به مبلغ 250 ريال تصويب شد.
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به شركت پالايش نفت اصفهان مي باشد.
Powered by DorsaPortal